14.8 C
New York

Ceny potravin se snižovat nebudou, potvrdil ministr Vlčan

Published:

Ke snížení cen potravin nedojde, potvrdil to ministr zemědělství a rozvoj venkova Samuel Vlčan (nom. OLNO).

Cenotvorbu potravin bude kontrolovat ministerstvo zemědělství. Ministr zároveň potvrdil, že mu obchodní řetězce přislíbily spolupráci, uvedl na tiskové konferenci.

„Jde o velký výpadek státního rozpočtu, který nevím jak bychom vykompenzovali ve státním rozpočtu, určitě to neumím udělat já, v kapitole resortu zemědělství a dohody s jinými ministerstvy jsem neuměl dosáhnout,“ řekl ministr.

„Chceme se ujistit o tom, že nynější vlna zdražování potravin nebude zneužívána retailovými řetězci k tomu, aby si oni zvyšovali své marže,“ uvedl s tím, že si uvědomuje, že i obchodní řetězce budou mít zvýšené náklady spojené s energiemi.

Rovněž potvrdil, že jejich spotřeba energií je nesrovnatelná se spotřebou energií například pekařů. Právě z toho důvodu budou sledovat proporční rozdělení vyšších cen energií v konečné ceně výrobků.

Kontrola podle jeho slov začne brzy. „My chceme už data za leden vyhodnocovat, a chceme analyzovat za jaké ceny oni nakupují zboží a jaké jsou ty realizační ceny. Budeme si to přepočítávat se spotřebou energií,“ dodal ministr. Právě tyto kontroly mají být jedním z kompenzačních opatření.

„Snížení DPH není na pořadu dne, alespoň ne politicky. Snažíme se tímto způsobem ochránit naše spotřebitele před enormním nárůstem cen,“ potvrdil.

Důvodem má být avizovaný výpadek státních financí. Při snížení DPH vybraných potravin z aktuálních 10 procent na 5 procent by výpadek činil přibližně 133 milionů eur. Pokud by došlo i ke snížení DPH na vejce ze současných 20 procent na 5 procent, byla by částka vyšší o 22 milionů eur ročně.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img