14.8 C
New York

Google bude mazat historii pohybu těch, kteří se vydají na potratovou kliniku

Published:

Americká internetová společnost Google bude mazat historii pohybu uživatelů, kteří se vydají na potratovou kliniku. Jinak by si ji mohla vyžádat policie při vyšetřování. Firma to podle agentury Reuters uvedla v pátek. Google se k tomuto kroku rozhodl poté, co Nejvyšší soud USA v červnu anuloval ústavní právo na potrat, což soudy v některých amerických státech začaly zavádět do praxe.

Google bude mazat historii návštěv nejen potratových klinik, ale také jiných citlivých míst, jako jsou centra pro plodnost a zařízení pro léčbu závislostí. Společnost v pátek uvedla, že bude i nadále vzdorovat nesprávným nebo příliš širokým požadavkům vlády na vydání dat. Potraty však výslovně nezmínila.

Google není jedinou americkou firmou, která se rozhodla podpořit právo žen na potrat. Některé z nich jako Walt Disney uhradí svým zaměstnankyním cesty v souvislosti s plánováním rodiny. Společnosti Starbucks, Tesla, Yelp, Airbnb, Netflix, JPMorgan Chase, Levi Strauss nebo Reddit ohlásily už v květnu, že budou chránit právo svých zaměstnankyň zajistit si potrat.

Po výroku nejvyššího soudu nastal v legislativě potratů v USA zmatek, uvedl deník The New York Times. Floridský soudce John Cooper ve čtvrtek zablokoval floridský zákon zakazující provádět potraty po 15. týdnu těhotenství. Podle Coopera tento zákon porušuje ochranu soukromí zakotvenou v ústavu. Cooper se tak přiklonil k zastáncům ústavního práva na potrat. Nejvyšší soudy v Texasu a Ohiu v pátek naopak povolily státům pod vedením republikánů prosadit omezení a zákazy potratů.

Americký prezident Joe Biden řekl, že ženy, které budou za potratem cestovat do jiných amerických států, budou pod ochranou federální vlády pro případ, že by se je v některých státech úřady pokoušely zatknout. Biden na virtuálním setkání s guvernéry států ovládaných jeho Demokratickou stranou dodal, že vláda zajistí přístup k potratovým pilulkám ve státech, kde jsou potraty zakázány.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img