14.8 C
New York

Nejrozšířenějším typem malwaru jsou trojské koně

Published:

Kromě trojských koní ohrožovaly osobní počítače i podvodné programy, které činily 15,3 procenta.

Nejrozšířenějším typem malwaru na Slovensku jsou trojské koně. Mezi deset nejčastějších typů malwaru na Slovensku patří také podvodné programy a adware, které dominovaly i na platformě Android.

Uvedla to společnost Avast, která zveřejnila seznam deseti nejrozšířenějších typů malwaru.

Seznamu dominují trojské koně, které představují 35,2 procenta hrozeb pro uživatele zařízení se systémy Windows a macOS a 38,6 procenta hrozeb pro mobilní zařízení se systémem Android.

„Trojské koně patří dlouhodobě mezi nejčastější hrozby, se kterými se Slovenky a Slováci mohou setkat. Jde o typ viru, který se šíří prostřednictvím e-mailů a stránek pro sdílení souborů nebo nelegálního softwaru,“ vysvětlil ředitel výzkumu hrozeb ve společnosti Michal Salát.

Kromě trojských koní ohrožovaly osobní počítače i podvodné programy, které činily 15,3 procenta.

Ty se snaží od uživatelů vylákat osobní údaje nebo peníze. Třetí nejčastější hrozbou byl adware. Ten uživatele zaplavuje množstvím nevyžádaných reklam.

V některých případech může shromažďovat osobní údaje uživatele, sledovat historii navštívených webových stránek nebo dokonce zaznamenávat stisknuté klávesy.

Nejčastějšími hrozbami pro Android byly adware, trojany a droppery, což jsou škodlivé programy určené k instalaci viru do cílového systému. Ten lze v programech jen velmi těžko odhalit.

Na globální úrovni mezi hrozbami pro počítače opět dominují trojské koně, které činily 28,9 procenta. Následují fileinfectory v podobě 17,4 procenta a adware s 12,7 procenta.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img