8.8 C
New York

Připravte si sirup, šumivý nápoj nebo džem

Published:

Zdravá i jedovatá
Bez je přírodní lékárnou, která poutá sytými barvami a pronikavou vůní. Když sbíráme její květiny a plody, měli bychom si uvědomit, že jde o rostlinu, kterou řadíme mezi jedovaté. Látky, které škodí organismu, se tepelnou úpravou štěpí, takže pokrmy z ní připravené jsou neškodné.
Ve větších dávkách způsobuje průjmy, a proto je oblíbená jako léčivo při zácpových stavech. Tento efekt se dostaví při nálevech z květů, ale i při nadměrné konzumaci smažených květenství.

Kdy sbírat?
Květy sbíráme ve svěží zralosti po rozkvětu, když na sebe začnou upozorňovat pronikavou vůní. Tehdy je pyl dostatečně vyzrálý a přidá připravovaným sirupům a pokrmům silné aroma. Při sklizni v časných ranních hodinách za rosy pyl nevypadává a zůstává v květenstvích. Pokud plánujete zpracování odložit následující den, volte květenství obsahující pár nerozevřených kvítků. Vyhněte se odkvétajícím soukvětím, které mají své nejlepší období za sebou. Poznáte je podle zažloutnutí a opadávání okvětních lístků.
Plody sklízíme v plné zralosti, když jsou tmavě vybarvené a lze je odtrhávat od stopek. Tmavé, téměř černé zbarvení je náznakem toho, že růžice plodů je připravena ke sklizni. Více než čtvrtina nevybarvených plodů je signálem, abyste se sklizní počkali. Uspěchané sklizně vám přidá práci při odstopkování při přípravě kompotu.

Šumivý bezový nápoj
4 l vody
500 g cukru
15 větších květin bezu
citron
pomeranč

Citron a pomeranč pořádně omyjte a rozkrájejte na kolečka. Cukr rozpusťte ve vodě. Můžete si pomoci tak, že vodu trochu zahřejete. Vychladlou sladkou vodu vlijte do 5-litrové zavařeninové láhve, přidejte promyté květy stonkem nahoru, aby se co nejlépe vyluhovaly, a rozkrájený citron s pomerančem. Zlehka promíchejte. Pohár přikryjte papírem s dírkami nebo gázou, obvažte gumičkou a odložte na slunné místo na několik dní, dokud nezačne šumět. Vykvašený nápoj přeceďte a rozlijte do lahví, které dobře zazátkujte a odložte do chladu. Servírujte s kostkami ledu a plátkem citronu.

TIP: Stupeň kvašení nejlépe zjistíte ochutnáváním přibližně od šestého dne, aby nápoj nezoctovatel. Nápoj můžete jednou denně promíchat a zkontrolovat, zda se na něm nevytváří plíseň. Pokud se rozhodnete takto připravené „šampaňské“ skladovat v chladničce déle, občas mu povolte špunt, aby bublinky vyprchaly. Ochráníte se před výbuchem.

Sirup z květů bezu
2 l vody
2 kg cukru
25 – 35 bezových květů (dle velikosti)
2 citrony nebo ČL kyseliny citrónové

Vodu převařte, nechte chvilku vychladnout a přelijte ji do větší zavařeninové láhve. Do vody vložte promyté bezové květy s kratičkou asi centimetrovým stonkem. Vmíchejte citrónovou šťávu nebo kyselinu citrónovou a nechte odstát 24 – 48 hodin. Hotový nálev přeceďte přes hustou gázu do hrnce, přidejte krystalový cukr a na mírném ohni zahřívejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Sirup nemusí vřít. Horký sirup rozlijte do skleněných lahví, uzavřete a skladujte v chladu.

TIP: Nálev nemusí být v chladničce, neměl by však být vystaven přímému slunečnímu záření.

Smažené bezové květiny
květiny bezy
2 vajíčka
1 dl mléka
150g hladké mouky
cukr/sůl
olej

Z vajíček, mléka a mouky vymíchejte hladké palačinkové těsto. Podle způsobu servírování přidejte sůl nebo cukr. Promyté květy bezu nechte okapat na utěrce. Konce květin namočte do těstíčka po stonku, nechte okapat a smažte v horkém oleji. Sladké květiny servírujte polité medem, javorovým sirupem nebo jako křupavou přílohu ke zmrzlině, slané květiny můžete servírovat s vařenými bramborami, zakysanou smetanou nebo s tatarskou omáčkou jako hlavní chod.

TIP: Pokud se rozhodnete pro slanou variantu květin, nebojte se těstíčko ozvláštnit práškovým kari nebo chilli kořením.

V žádném případě nezapomeňte na to, že odkvětem květin se sezóna bezu ani zdaleka nekončí. Ke konci léta vás ještě jednou obdaří svými výrazně zbarvenými bobulkami, které mají také spoustu chutných využití. Některé z nich vám připomeneme již nyní!

Sirup z bezových bobulek
3 kg bezových plodů
1,5 l vody
1 PL kyseliny citrónové
krystalový cukr
Zralé bobulky bezu promyjte a dejte vařit do vody za občasného promíchání přibližně na 30 minut. Nechte trochu vychladnout a propasírujte. Hotovou šťávu změřte a přepočtěte poměr potřebný k přípravě sirupu, kde na 1 litr šťávy připadá 1 kg cukru. Dejte vařit a přidejte kyselinu citrónovou. Převřený sirup nalévejte do lahví a skladujte na tmavém chladném místě.

TIP: Plody bezu můžete vařit celé i se stonky, rovněž je můžete odšťavit nebo pomlít na masovém mlýnku. Rozhodnete-li se zavařovat bobulky na způsob borůvek, pomocí vidličky je jednoduše odstopkujte.

Bezovo-jablečný džem
2 kg jablek
1,5 – 2 kg bezových bobulek
1 a 1/2 kg krystalového cukru
kyselina citrónová nebo jiná želírovací pomůcka
hřebíček
celá skořice

Jablka s hřebíčkem, celou skořicí as trochou vody uvařte přikrytá poklicí do poloměkka. Přidejte odstopkované plody bezu a povařte, dokud se ovoce nerozvaří. Podle potřeby přidávejte po malých dávkách vodu. Ovoce propasírujte a dejte znovu vařit spolu s cukrem a kyselinou citrónovou. Na malém ohni vařte do požadované hustoty. Ještě horké naplňte do malých sklenic, pořádně uzavřete a nechte pomalu vychladnout.

TIP: Přidáte-li po propasírování do džemu skořici, ještě více zintenzívníte vůni a chuť typickou na vánoční stůl. Takový džem můžete použít jako marinádu na maso.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img