14.8 C
New York

S jarní únavou lze bojovat na různých frontách

Published:

Novoroční předsevzetí o zdravější stravě, pravidelném pohybu a volném čase jsou již dávno zapomenuta. Zapomeňte na jarní únavu a zkuste začít lepší život teď, když přichází jaro.

Novoroční předsevzetí o zdravější stravě, pravidelném pohybu a volném čase jsou již dávno zapomenuta. Jarní předvelikonoční půst souvisí s křesťanskou tradicí, ale vy jej můžete využít ke zlepšení své kondice. Netřeba se trápit hladem ani dodržovat přísné diety. Cílem není zhubnout co nejvíce kilogramů za co nejkratší dobu, ale cítit se lépe a zdravěji.

Půst na svůj obraz
Jarní únava je mimo jiné způsobena nedostatkem vitamínů po zimním období. Jaro kromě prvních slunečních paprsků nabízí také první vitamíny v podobě mladé jarní zeleniny. Vašemu organismu prospěje zařazení čerstvých vitamínů. Spolu s omezením mastných či smažených jídel dopřejete svému tělu zasloužený odpočinek po náročném a společenskými akcemi nabitém zimním období. Nemusíte se vzdát masových pokrmů, pokud však chcete být na sebe přísnější, tučná masa nahraďte zdravějším libovým.

Náhlou chuť na sladké lze zahnat ovocem nebo lehčími jogurtovými či ovocnými dezerty. Čokoláda také nemusí být tabu – zde si však vybírejte. Kvalitní hořká čokoláda vám v organizmu nadělá méně neplechy než bílá, která obsahuje podstatně více cukru.

Nezapomínejte na dostatek tekutin, nejzdravějším nápojem je čistá voda, ale když se vyhnete slazeným nápojům, můžete pít téměř cokoli. Ve svátečním období dejte pozor na alkohol – prázdné kalorie vám nepřinesou žádný užitek a snadno zmaří vaši dosavadní snahu.

Vyzkoušejte čajovou kúru
Pohyb, pohyb, pohyb
Ke zlepšení kondice patří také dostatek pohybu. Všichni to teoreticky ovládáme, horší je to v praxi. Pro spoustu povinností v práci i doma si málo z nás najde pravidelně čas na sport.

Pokud někdo sportuje jen proto, že se to musí, snaží se podvědomě vymýšlet výmluvy, proč se to nedá. Problémem může být i fakt, že vybraný sport nevyhovuje vašemu typu osobnosti. Netřeba se hned vzdávat. Nestyďte se vyzkoušet více sportů a najít ten, který vás bude bavit – byť břišní tance či pravidelné procházky v parku. Ideální bude, pokud na stejnou aktivitu namluvíte někoho ze svého okolí – tak se můžete v kritických chvílích navzájem podpořit.

Pokud se vám například do sportování podaří zapojit rodinu, strávíte čas v příjemné společnosti a zjistíte, že pravidelný pohyb je nejen docela zábavný, ale poskytuje také vzácné chvíle pro společné rozjímání nebo rozhovory, na které byste si možná nenašli čas.

Čas pro sebe
Změny stravovacích návyků či pravidelné sportování vyžadují kousek sebezapření. Jejich smyslem by však měla být především radost z toho, že si umíte najít čas pro sebe.

Za svou pevnou vůli setrvat i přes počáteční neúspěchy si zasloužíte drobnou odměnu. Zkuste během sobotního dopoledne vyměňte prachovku za knihu, na kterou jste od Vánoc neměli čas. Nemějte výčitky svědomí, když neuděláte všechny domácí práce, které jste si naplánovali. Svět se nezhroutí. Přijměte pomoc od blízkých nebo si na jarní úklid zavolejte úklidovou službu.

Získaný čas využijte pro sebe – začněte se učit jazyky, malovat, zapište se do kurzu karate nebo si udělejte masérský kurz. Jednoduše dělejte to, po čem jste vždy toužili a nikdy jste se k tomu nedostali.

Jarní únava je výsledkem objektivních i subjektivních příčin. Tělo můžete dát „technicky“ do pořádku očistnou kúrou, vitamíny a cvičením, neměli byste však zapomínat na to, že vaše psychická pohoda je důležitější a cennější než cihličky na břiše.

Posílejte si imunitu otužováním
pobyt na čerstvém vzduchu – za každého počasí,
střídavé sprchy – je třeba začít teplou vodou směrem od nohou, vystřídat se studenou vodou dvakrát během jednoho sprchování, střídavou sprchu ukončit studenou vodou,
plavání – ve volné přírodě, pozor je třeba dát na to, zda je voda vhodná ke koupání. Nejlepší je studená voda, můžete vyzkoušet i ledové plavání (dříve se však poraďte s lékařem),
saunování – v suché sauně, pokud vám suchá sauna nedělá dobře, můžete ji nahradit parní lázní,
lázně s vodoléčbou,
spánek při otevřeném okně.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img