14.8 C
New York

Taková inflace přeje zadluženým. Jak se chovat v době sousedící války

Published:

V těchto dnech jsme všichni zavaleni nejen informacemi o postupu invaze na Ukrajině, ale také ekonomickými zprávami, které s válkou úzce souvisí.

Čteme a posloucháme o exportech, importech, kapitálu, dluhech, nejrůznějších číslech v nejrůznějších měnách, o systémech, kterým jsme dosud nevěnovali téměř žádnou pozornost, zda rozebíráme energetiku jako nikdy předtím.

Je stále jasnější, že tohle všechno má vliv i na naše peníze. A nejde o chamtivost a potřebu být bohatí, když jiným bombardují bydliště. Jde o to, jak se zajistit a pojistit, abychom po odeznění konfliktu uměli například Ukrajině pomoci.

Trápí nás, jestli si vzít hypotéku, jak investovat, abychom se ochránili před inflací, ale také to, jaký život nás vlastně čeká.

Nejen tyto otázky se Nikola Šuliková Bajánová ptá ekonoma z Prognostického ústavu Slovenské akademie věd Vladimíra Baláže.

Přehled zpráv
Ruská Sberbank odchází z Evropy. Největší ruská banka to odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu ve vyjádření nezmínila. Banka již není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.

Moskevská burza zůstala zavřená i ve středu, již třetí den po sobě. Velikost ztráty hodnoty ruských firem jasně ukazuje propad ruských akcií obchodovaných v Londýně, které během dvou týdnů oslabily o 98 %. Kurz ruského rublu klesl ve středu na historické minimum, když na domácím trhu dosáhl hranice 110 rublů za dolar. Od začátku letošního roku ztratil rubl oproti dolaru zhruba třetinu své hodnoty. Výrazný pokles kurzu zaznamenal i oproti euru, přičemž překonal hranici 120 rublů za euro. Ještě hůře se vyvíjí kurz ruské měny na zahraničních trzích.

Na hypotečním trhu přistoupily ke zvyšování sazeb další dvě banky. Po VÚB, ČSOB a České spořitelně porostly od 1. března v UniCredit Bank a od 15. března se tak stane iv Prima bance. UniCredit zdražuje hypotéky při vázanosti na tři roky z 0,59 na 0,79 procenta v případě, že si klient zaplatí i pojištění. V případě, že ne, tak tento fix stoupne až na 1,09 procenta. Prima banka upraví při sedmileté fixaci úrok z 0,8 na 0,9 procenta.

Britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell v pondělí oznámila, že v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu plánuje ukončit svá majetková partnerství s ruským státním energetickým gigantem Gazprom. Podle prohlášení má Shell v úmyslu opustit své společné podniky s Gazpromem a příbuznými subjekty. Společnost také ukončí svou účast na projektu plynovodu Nord Stream 2. Na konci roku 2021 měla společnost Shell v těchto podnicích v Rusku neoběžná aktiva ve výši přibližně 3 miliard dolarů.

Ve Švýcarsku sídlící společnost Nord Stream 2 AG, která postavila plynovod Nord Stream 2, uvažuje nad podáním žádosti o insolvenci. Uvedly to dva zdroje obeznámené s informacemi, informuje agentura Reuters. Firma, která je registrována ve Švýcarsku a jejím vlastníkem je Gazprom, dokončila projekt plynovodu za 11 miliard dolarů loni. Jeho komerční provoz se ještě nespustil. Nejprve musí na plynovodní projekt vydat osvědčení Německo a následně Evropská komise. Německo však již 22. února certifikaci plynovodu pozastavilo. Reagovalo tak na uznání dvou separatistických regionů za nezávislé státy, přičemž Rusko tam následně vyslalo vojáky.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img