14.8 C
New York

Zveřejnili první snímek vesmíru z dalekohledu Jamese Webba

Published:

Americký prezident Joe Biden a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí odhalili první snímek z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který poskytuje dosud nejhlubší pohled do vesmíru.

Záběr plný hvězd a galaxií nabízí nejvzdálenější pohled na vesmír, jaký kdy lidstvo vidělo z hlediska času i vzdálenosti. Ukazuje shluk galaxií SMACS 0723 a zachycuje světlo z období ne příliš dlouho po velkém třesku, který nastal před 13,8 miliardami let.

První fotografie teleskopu Jamese Webba
V úterý by měly zveřejnit další čtyři snímky z dalekohledu. Měly by jimi být záběr velké plynné planety mimo naši sluneční soustavu, dva snímky mlhoviny a nový záběr na shluk pěti galaxií, které „kolem sebe tančí“.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který stál 10 miliard dolarů a je výsledkem spolupráce NASA s Evropskou vesmírnou agenturou a Kanadskou vesmírnou agenturou, byl vypuštěn do vesmíru loni v prosinci z Francouzské Guyany.

Svého vyhlídkového bodu ve vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů od Země dosáhl v lednu. Je to největší a nejvýkonnější vesmírný dalekohled světa.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img